 | Mózg na treningu | Szanowni Państwo! Od 9 lat zajmuję się terapią przy udziale EEG biofeedback i z dnia na dzień mój podziw i zachwyt dla tej metody rosną. Postęp terapii oczywiście zależy od:
1. współpracy terapeuty i pacjenta
2. chęci i wysiłku pacjenta
3. umiejętności i wiedzy terapeuty (z zakresu neurologii, psychologii, farmakologii .....)
Efekty terapii, jakie udało mi się uzyskać u pacjentów i u siebie samej, spowodowały, że stosuję tę metodę w coraz szerszym zakresie.
Dobrze prowadzony biofeedback to:
1. lepsza pamięć
2. lepsza koncentracja
3. wyższa samoocena
4. lepsze samopoczucie
5. panowanie nad reakcjami swego organizmu ( w tym np. możliwość obniżenia odczuć bólowych)
Przekładając to na konkrety codziennego życia:
1. uczniowie i studenci otrzymują wyższe oceny przy jednoczesnym mniejszym wysiłku wkładanym w proces samodzielnego uczenia się ( łatwe i szybkie zapamiętywanie)
2. w pracy jesteśmy bardziej skoncentrowani, nasze reakcje są szybsze i trafniejsze, stąd szczególnie ważne jest to w wolnych zawodach, dla bankowców oraz właścicieli firm, jednym słowem - dla tych, których praca wymaga wysokiej kreatywności, celności i szybkości decyzji.
3. znikają depresje, stajemy się radośniejsi i spokojniejsi
4. przestajemy mieć niepożądane blokady psychiczne, np. powodujące nieudane współżycie seksualne
5. uszkodzony mózg (np. przy afazjach) zaczyna sprawniej pracować.
Niestety nie osiągamy tego w kilka godzin. Jest to nieraz kilkumiesięczny wysiłek.
Aby były dobre efekty, biofeedback należy stosować systematycznie 1-2 razy w tygodniu. W momencie, gdy zauważamy ewidentną i stabilną poprawę - częstotliwość sesji spada. W końcowym etapie korzystamy z 1 - 2 krótkich cykli w roku, aby utrzymać osiągnięty efekt. Istnieją też techniki, wzmacniające i wydłużające efekt terapii, które pacjent, może stosować sam.
Biofeedback to jedna z najlepszych inwestycji dla własnego rozwoju (nie tylko!) intelektualnego, jaką poznałam w życiu!!! |